Minden, amit Marine Le Pen eltiltásáról tudni kell

Hét pontban foglaljuk össze a legfontosabbakat.

A Marine Le Pen elleni ítélet példa nélküli az ország történetében – még akkor is, ha a jobboldal prominens arcai mindig is támadások kereszttüzében voltak.
A Nemzeti Tömörülés vezetője elleni párizsi ítélet jóval többről szól, mint egy jogi ügy lezárásáról. Marine Le Pent és több párttársát közpénzek hűtlen kezelésében mondták ki bűnösnek, ami akár az indulását is ellehetetlenítheti a következő elnökválasztáson. Csepeli Réka, az NKE kutatója szerint szerint a döntés politikai következményei messze túlmutathatnak az ügy jogi keretein – írja a Magyar Nemzet.
A kutatónő szerint a döntés nem csupán jogi kérdés, hanem egy politikai játszma fontos állomása is lehet.
Csepeli Réka emlékeztetett: Franciaországban régóta működik egy láthatatlan, ám annál erősebb „cordon sanitaire”, amelynek célja a Nemzeti Tömörülés hatalomra jutásának megakadályozása.
Ezt is ajánljuk a témában
Hét pontban foglaljuk össze a legfontosabbakat.
Politikai halálos ítéletről lehet szó, ahogy ezt Marine Le Pen és természetesen párttársai, illetve támogatói mondják”
– jelentette ki Csepeli.
A francia politikai élet tele van ítéletekkel”
– tette hozzá, emlékeztetve arra, hogy Nicolas Sarkozyt, Jacques Chiracot, Francois Fillont és másokat is elítéltek már. A mostani bírósági döntés azonban egy olyan politikus ellen irányult, aki több mint 11 millió szavazót tudott mozgósítani.
Ezt is ajánljuk a témában
Marine Le Pen-t bűnösnek találta a francia bíróság uniós pénzek jogtalan felhasználásában – ha a büntetését is kimondják, akár a 2027-es elnökválasztásra is hatással lehet.
Az ítélet Marine Le Pen indulását is ellehetetlenítheti a 2027-es elnökválasztáson, ami nemcsak politikai, hanem alkotmányos következményekkel is járhat.
A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy ha az ítélet négy évre szól, akkor Le Pen nem indulhat a következő köztársasági választásokon, még akkor sem, ha fellebbezési tárgyalásra kerül sor. Szerinte a bírósági döntés következtében megnyílhat az út egy új párton belüli erőközpont előtt is, amelynek legnagyobb nyertese, Jordan Bardella, a Nemzeti Tömörülés jelenlegi elnöke lehet.
A választók jelentős része nemcsak politikai, hanem demokratikus válságként is értelmezheti az ítéletet – húzta alá Csepeli Réka.
A politikai bizonytalanságot tovább fokozza, hogy a választások után több miniszterelnök is megfordult Franciaország élén, anélkül, hogy bármelyikük valódi politikai támogatottsággal bírna.
Ezt is ajánljuk a témában
Az üzletember szerint a világon mindenhol ez a bevett forgatókönyvük.
Csepeli szerint elképzelhető, hogy most kimennek az emberek az utcára, és akár szélsőséges politikai erők közötti utcai összecsapások is bekövetkezhetnek, ha a helyzet eszkalálódik.
Nyitókép: AFP / Michal Cizek